Stereotypy dotyczące oszczędności w ogrzewaniu mieszkania

Kiedy myślimy o oszczędności w ogrzewaniu mieszkania, często nie zdajemy sobie sprawy, jakie to może być proste i szukamy skomplikowanych rozwiązań. Wykładamy duże sumy z naszych portfeli na docieplanie budynków, wymianę okien czy pieca. Niestety zapominamy o najprostszym możliwym rozwiązaniu czyli prawidłowym zarządzaniu energią cieplną.

Oczywiście wszystkie z powyższych inwestycji są słuszne ale jest już na rynku rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej bo nawet do 30% całych kosztów ogrzewania. Przy średnim koszcie ogrzewania, który waha się w przedziale 2tys. – 2,4tys. zł. rocznie. Mówimy więc o znacznej oszczędności, na którą wcale nie musimy wykładać bajońskich kwot.

Jeśli jeszcze ktoś pamięta to na początku, przy grzejnikach, były stosowane zwykłe zawory kulowe, po których wprowadzono zawory termostatyczne. Te ostatnie zwiększyły komfort i oszczędności związane z ogrzewaniem. Nie są one jednak idealne. Zawory zarówno jednego jak i drugiego rodzaju mają jedną podstawową wadę - są obsługiwane ręcznie, więc nikt w praktyce nie zmienia ustawionych nastaw temperatury w ciągu doby a właśnie w ten prosty sposób można najwięcej zaoszczędzić.

Logiczne jest że nie trzeba ogrzewać mieszkania w takim samym stopniu w momencie kiedy przebywamy np. w pracy. Nocą dla zdrowia oraz prawidłowego wypoczynku temperatura również powinna być niższa jednak niewielu dba o to samemu. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury o 1oC to oszczędność energii i kosztu rzędu 6%. Personalizacja ogrzewania dla każdego pomieszczenia w ciągu doby jest jedyną drogą do podniesienia komfortu i oszczędności. Tu z pomocą przychodzi najnowsza zdobycz techniki w zakresie sterowania grzejnikami, czyli elektroniczne głowice termostatyczne ECOmatic. Pełnią one rolę jakby "anioła stróża" naszego pomieszczenia, a raczej jego temperatury, nie pozwalając na rozdmuchanie kosztów i pilnując zawsze ustalonej przez nas optymalnej temperatury. Głowice ECOmatic są proste w obsłudze a po zaprogramowaniu właściwie bezobsługowe. Posiadają dodatkowe funkcje np. wykrywania otwartego okna – funkcja wietrzenia oraz program wakacyjny co w prosty sposób chroni nas od dodatkowych kosztów związanych z marnotrawieniem energii. Jest to najlepsza i najprostsza droga obniżania rachunków a stopa zwrotu jest znacznie większa niż przy oszczędnościach związanych z bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami takimi jak np. kolektory słoneczne. Głowice ECOmatic można zastosować praktycznie w każdym mieszkaniu, są również łatwe w instalacji dzięki czemu można zrobić to samemu.

Zacznij oszczędzać w mądry sposób nie marnując energii a przy okazji dbaj o środowisko bo mniej energii cieplnej zużytej bez sensu to mniejsze zanieczyszczenie spowodowane emisją spalin. Poszukaj głowic ECOmatic w dobrych sklepach instalacyjnych lub skontaktuj się z nami a my postaramy się wyjaśnić i doradzić jak najlepiej wykorzystać je do oszczędzania na ogrzewaniu.