Temperatura w pomieszczeniach a zdrowie

Nie każdy z nas wie jak duży wpływ na nasze zdrowie ma temperatura środowiska, które nas otacza. Często upominamy naszych najbliższych o stosowny ubiór dostosowany do pogody jaka panuje aby uniknąć przeziębień i chorób. Niestety ilość spędzanego czasu w podczas jesieni i zimy na świeżym powietrzu jest mała w porównaniu do czasu spędzanego w domowych pomieszczeniach. Przecież to w domu pracujemy, wypoczywamy spędzamy czas z bliskimi bawiąc się z dziećmi. Niestety w tym przypadku nie dbamy już o to w jakich warunkach przebywamy a ma to znaczący wpływ na nas i nasze zdrowie.

Ciepło wcale nie znaczy zdrowo gdyż już dawno naukowcy dowiedli, że zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach powoduję wysychanie błon śluzowych gardła i nosa co osłabia naszą odporność oraz powoduje inne skutki uboczne. Jednym z nich jest rozdrażnienie czy osłabienie naszej koncentracji. Jeśli się zastanawiasz czemu dzieci nie mogą się skoncentrować lub czemu tak często łapią jakąś infekcję pomyśl o temperaturze w swoim domu. Zbyt wysoka temperatura nocą w pomieszczeniach gdzie śpimy może powodować bezsenność oraz doprowadza do tego, iż nie możemy prawidłowo wypoczą. Rujnuje to nasz układ immunologiczny powodując trwałe zaburzenia snu.

Oczywiście nie ma idealnego progu temperatury dla każdego, gdyż dowiedziono również, że osoby aktywne mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż te które spędzają czas statycznie. Osoby starsze również wymagają ciepła nie tylko w kontaktach międzyludzkich ale również tego zwykłego w pomieszczeniu.  Statystycznie jednak rzecz biorąc temperatury jakie powinny panować w pomieszczeniach da się wyznaczyć i podajemy je poniżej w tabeli. Dobrą zasadą jest również regulacja temperatury wg. zasady ani ciepło ani zimno co znaczy optymalnie. Należy również pamiętać o tym, iż temperatura danego pomieszczenia powinna się zmieniać w ciągu dnia czyli jeśli mieszkamy w pokoju, który pełni rolę sypialni to temperatura tego pomieszczenia powinna się odpowiednio wcześniej obniżyć aby zapewnić nam komfort podczas czasu nocy. O tym że często przegrzewamy siebie i najbliższych świadczy to, że na przełomie trzech pokoleń średnia temperatura pomieszczenia dziennego wynosząca 17 stopni wzrosła o blisko 6 stopni do 23 i należy tu pamiętać, że fizjologicznie człowiek przez ten okres właściwie się nie zmienił. Pamiętajmy, również o wietrzeniu naszych mieszkań aby utrzymać odpowiednią wilgotność pomieszczeń.  Tutaj dochodzimy do wniosku, zdrowiej znaczy również oszczędniej bo mniej zużytego ciepła w okresie zimowym to więcej pieniędzy w naszej kieszeni. Jeśli więc chcesz w prosty sposób oszczędzać i żyć w zgodzie z odpowiednią temperaturą z pomocą przychodzą elektroniczne głowice termostatyczne ECOmatic . Dzięki nim programowanie temperatury w czasie doby nie stanowi problemu. Głowica taka zawsze dba o to by w pomieszczeniu panowała zadana temperatura dbając jednocześnie o nasze zdrowie i portfel.

Optymalne, dzienne temperatury pomieszczeń:

 • Piwnica: 12oC
 • Przedpokój: 18oC
 • Sypialnia: 17oC
 • Pokój / kuchnia: 20oC
 • Łazienka: 23oC

Fakty:

 • Około 40% Polaków nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia.
 • Blisko 60% woli odłożyć większą sumę na poczet przyszłych rachunków za ogrzewanie niż rozpocząć systematyczne oszczędzanie.
 • Ponad połowa nie pamięta aby zakręcić grzejniki podczas przebywania na urlopie.
 • Około 50% zapomina również aby zamknąć termostaty grzejników podczas wietrzenia zimą.
 • Średnie wydatki na ogrzewanie zimą w Polsce wynoszą, ąż 2000 zł.
 • Często inwestuje się w wymianę okien lub docieplenie budynku zapominając o najprostszych i zarazem najtańszych rozwiązaniach jak np. elektroniczne głowice.
 • Wymieniając stare termostaty na nowe można zaoszczędzić nawet do 30% a wymieniając zwykłe ręczne głowice blisko 40% kosztu całego ogrzewania.
 • Blisko 90% społeczeństwa chciałoby mieć kontrolę na wydatkami związanymi z ogrzewaniem.