Jak oszczędzać na ogrzewaniu ?

Często zadajemy sobie pytanie w jaki sposób możemy zredukować koszty związane z ogrzewaniem mieszkania. Wydatki związane z utrzymaniem ciepła w naszych domostwach są jednymi z największych jakie ponosimy. Warto się więc zastanowić czy można je obniżyć stosując proste rozwiązania. Jeśli zainteresował Cię ten temat poniżej podajemy kilka istotnych rad dotyczących realnego obniżenia kosztów ogrzewania mieszkania.

1. Jeśli wietrzysz pomieszczenie zimą to zakręć zawór kaloryfera zamknij drzwi do pomieszczenia i otwórz okno na oścież.

Mało osób zdaje sobie sprawę jak marnuje energię cieplną w przypadku prostego zapominalstwa wszak grzejnik ciągle pracuje a w przypadku głowic termostatycznych pracuje nawet mocniej niż zawsze. Głowica taka w przypadku spadku temperatury otoczenia samoczynnie się otwiera powodując jeszcze większą utratę energii poprzez otwarte okno. Prostym rozwiązaniem takiego przypadku jest odpowiednia głowica elektroniczna która zinterpretuje nagły spadek temperatury w sposób odpowiedni do sytuacji i samoczynnie na określony czas odetnie zasilanie grzejnika. Pamiętaj, że jeżeli Twoja pamięć zawodzi pomocna może być elektronika.

2. Czy wiesz że marnujesz pieniądze będąc w pracy.

Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż pomieszczenia ogrzewane w takim samym stopniu podczas ich nieobecności wykradają im pieniądze. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach choćby o jeden stopień to zysk rzędu 10% w kosztach ogrzewania. Podsumowując wychodząc do pracy możesz ręcznie obniżyć temperaturę lub kolejny raz zdać się na programowalne głowice grzejnikowe które pozwalają na zaplanowanie temperatury pomieszczeń w konkretnym czasie. W takim przypadku zawór na grzejniku samoczynnie będzie przymykał zasilanie grzejnika tak aby temperatura nie przekroczyła zaplanowanej. Jest to o tyle wygodne, że nawet niezauważalne bo wracając do domu w pomieszczeniach panuje już komfotrowa temperatura. Jedyny wysiłek jaki musimy poświęcić to odrobina czasu na ustalenie i zaprogramowanie harnomogramu.

3. Za gorąco w nocy.

Temperatura optymalna w nocy dla ludzkiego organizmu to 17 stopni, dlaczego więc marnować energię na wyższą? Naukowcy udowodnili również, iż nocny wypoczynek w takich warunkach temperaturowych jest znacznie korzysniejszy niż w warunkach cieplejszych. Pamiętaj aby przykręcić kaloryfery na noc lub pozostaw tą funkcję elektronicznej głowicy odpowiednio ją programując.

4. Wolny weekend lub wakacje to dobra okazja do oszczędności.

Pamiętaj aby przykręcić grzejniki przed wyjazdem na urlop. Ogrzewane mieszkanie podczas urlopu to czysta strata dla domowego budżetu, jeśli więc chcesz mieć więcej na przyjemności stosuj tą prostą zasadę. Jeśli już zastanawiasz się jak najprościej wyłączyć grzejniki to pamiętaj iż głowice elektroniczne posiadają funkcję wakacyjną. Pomaga ona nam oszczędzać

5. Spędzaj czas z rodziną.

Wspólne przebywanie rodziny w niewielkiej ilości pomieszczeń również sprzyja oszczędnościom gdyż pozostałe mogą w tym czasie mieć niższą temperaturę. Przypomnij sobie w tym miejscu o harmonogramie ogrzewania pomieszczeń.

6. Zainwestuj w ubiór.

Na koniec ostatnia rada która jest dość oczywista czyli zamiast mieć w mieszkaniu 25 stopni i spacerować w krótkim rękawie ustaw 20 i załóż koszulę. Przypomnimy tylko iż każdy stopień mniej w mieszkaniu to więcej pieniędzy w Twoim portfelu, to również niższa emisja spalin do atmosfery.

Jak widać oszczędzanie może byc proste a powyższe rady pozwolą Tobie na zaoszczędzenie nawet do 30% energii i obniżenie zarazem kosztu ogrzewania. Nie musisz o wszystkim pamiętać i biegać od kaloryfera do kaloryfera bo pomogą w tym nasze elektroniczne głowice ECOmatic.

Bądź eko. Włącz oszczędzanie!